e-mail: info@pergamonyapim.com --- phone/fax: +90 312 806 25 45

BLOG

SUNUCU ARIYORUZ

sunucukare

Bilimi topluma anlatan kişi olmak ister misin?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilim İletişimi Grubu (ODTÜ-BiG) ve Pergamon Yapım ortaklığı ile ulusal bir TV kanalında
yayınlanmak üzere hazırlanacak eğlenceli bilim içerikli aktüel bir belgesel serisi için 20-35 yaşları arasında bilime meraklı, heyecanlı ve biraz da muzip bir sunucu arıyoruz.

Adaylık için bunun dışında bir ön koşul yok. Oyunculuk tecrübesi bir avantaj olabilir. Aradığımız şey bilimsel bir hikayeyi canlı, ilgi çekici ve sürükleyici bir biçimde anlatabilecek bir enerji ve kamerayla iletişim…

İlgililer, kendilerini tanıttıkları ve aşağıda sunduğumuz örnek metni anlatırken çektikleri videolarını kio@metu.edu.tr adresine gönderebilirler. Çekimler cep telefonu, fotoğraf makinası, veya video kamera ile yapılabilir. Tüm metni tek seferde anlatmana gerek yok, paragraf aralarında kesmeler yapabilirsin. Çektiğin videoyu maile ekleyebilir veya youtube, vimeo gibi paylaşım sitelerine yükleyip linkini bizimle paylaşabilirsin.

Videolar üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu seçilen adaylarla test çekimleri yapılacak ve belgesel sunucusu belirlenecektir. Başvuru için son tarih; 22 Ocak 2018…

http://www.pergamonyapim.com/sunucu-ariyoruz/

 

Örnek Metin:
“Işık ve Einstein demişken biraz daha derinlere inelim… Felsefik takılalım… Einstein gelmiş geçmiş en büyük bilim adamlarından biri olarak kabul ediliyor. Onu bu listeye sokan en önemli buluşu da geliştirdiği görelilik kuramı.

Einstein bu kuram üzerinden bi düşünsel deney hazırlıyor. Ve adı da ikiz kardeş deneyi.. Deneyin sorusu şu: Eğer kardeşlerden biri dünyada kalırken diğeri bir uzay aracında sürekli yüksek hızda haraket ederse ne olur?

4 tane ikiz kardeşim olduğunu hayal edin. 27 Kasım 1985 yılında doğmuş 5 tek yumurta ikizleri. Ben dünyada kalırken kardeşlerimin her biri bir uzay gemisine atlayıp yolculuk etmeye başlıyor. 100 yıl sonra 27 Kasım 2085 yılında tekrar buluşmak üzere. Kardeşlerimden her biri farklı hızlarda hareket ediyor. Birincisi ışık hızının yarı hızında. İkincisi ışık hızının 4’de 3’ünde. Üçüncüsü yüzde 99 hızında. Ve sonuncusu da yüzde 99.999999 hızında.

Göreliliğe göre ışık hızına yakın haraket edildikçe zaman yavaşlamaya başlıyor. İşte bu yüzden 100 yıl sonra tekrar buluştuğumuzda işler biraz ilginç bir hal alacak…”